Nic dwa razy się nie zdarza - spotkanie

23 marca 2023 r. w Hucie Kultury odbyło sie spotkanie przedstawiające postać polskiej poetki Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczość.  Laureatka Literackiej Nagrody Nobla została ustanowiona uchwałą Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Patronką Roku 2023.

Na scenie siedzą czytający wiersze Szymborskiej oraz prowadząca spotkanbie

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie, nauczyciele oraz mieszkańcy gminy Ruda-Huta. Uczestników przywitały słowa piosenki zespołu Skaldowie pt. „Jaskółka”, na podstawie wiersza „Upamiętnienie”. Potm można było usłyszeć jeszcze dwie piosenki w wykonaniu Zbigniewa Preisnera „Miłość od piewszego wrażenia” oraz Sanah „Nic dwa razy się nie zdarza”. Teksty obu są autorstwa Szymborskiej. Z prezentacji przedstawionej przez dyrektora biblioteki Martę Kordas uczestnicy dowiedzieli się o najważniejszych faktach z życia Wisławy Szymborskiej, m.in.: gdzie mieszkała jako mała dziewczynka, jak nazywała ją rodzina, jakie jeszcze talenty miała Szymborska oprócz pisania wierszy i jak przyjęła wiadomość o otrzymaniu Nagrody Nobla.
Prezentacja przeplatana była jej poezją w wykonaniu zaproszonych gości. Wiersz „Drobne ogłoszenia” przedstawiła Maria Borowska, „Rozmowa z kamieniem” oraz „Kilkunastoletnia” - Anna Nadolska, „Tortury” - Antoni Franecki, „Identyfikacja” - Tadeusz Borowski oraz „Spis” - Monika Zwierzyńska-Surdel. Stroną techniczną, nagłośnieniem, wyświetlaniem slajdów oraz muzyki zajął się Marcin Nawrocki, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie.
Na zakończenie spotkania dyrektor biblioteki wspólnie z Zastępcą Wójta Gminy Ruda-Huta Agnieszką Woszczewską rozdały nagrody laureatom konkursu „Czytam poezję Szymborskiej”.
Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna Gminy Ruda-Huta.

Na scenie siedzą przy stolikach osoby czytajace, w tle prezentacja o Szymborskiej

uczestnicy spotkania

Na scenie uczestnicy konkursu "Czytam wiersze Szymborskiej"