Promocja książki Z Opalina do Marysina

29 listopada 2022 r. w sali widowiskowej Huty Kultury odbyło się spotkanie z Tadeuszem Borowskim, dotyczące książki autorstwa Józefa Borowskiego pt. „Z Opalina do Marysina. Wspomnienia”.

Na scenie stoi Tadeusz Borowski oraz prowadzaca spotkanie

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy gminy Ruda-Huta, osoby, których przodkowie związani byli z miejscowością Opalin (dziś Wyszniwka w Ukrainie) oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie wraz z nauczycielami.

Po przywitaniu gości, prowadząca spotkanie Marta Kordas, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta, przedstawiła pokrótce historię miejscowości Opalin. Następnie głos zabrał Tadeusz Borowski, syn autora książki. Opowiedział uczestnikom o dzieciństwie i młodości ojca, Józefa Borowskiego, spędzonej w miasteczku Opalin, o wydarzeniach na Wołyniu z 1943 r., o ucieczce do Woli Uhruskiej, powołaniu do wojska i służbie w nim. Wspomnienia napisane są piękny, barwnym, kwiecistym stylem. Mnóstwo w nich zachwytu nad pięknem przyrody i świata, drugiego człowieka. Jest to opowieść o codzienności, trudach życia, cierpieniu, utracie bliskich i znajomych.

Tadeusz Borowski opowiadał o ojcu i wydarzeniach zawartych we wspomnieniach, popierając swoje wypowiedzi fragmentami z książki.

Po zakończeniu spotkania uczestnicy mogli otrzymać książkę oraz wpis syna autora, Tadeusza Borowskiego. Przy kawie, herbacie i cieście można było podzielić się swoimi wrażeniami, porozmawiać i zadać pytania.

Na scenie za stołem siedzi autor i prowadząca, w tle prezentacja multimedialna

Tadeusz Borowski opowiaa o ksiące, w tle prezentacja multimedialna

Na widowni uczestnicy spotkania