katalog omnis

Wystawa - II Korpus Polski

Od października 2022 r. w holu Huty Kultury można było obejrzeć wystawę pt. Formowanie polskich sił zbrojnych na wschodzie i droga II Korpusu Polski w latach 1941-1946. Oprócz czytelników i użytkowników Huty Kultury wystawę obejrzały również ósme klasy Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie, a omówił ją nauczyciel historii Krzysztof Opas.

Grupa młodzieży z klas 8 szkoły podstawowej wraz z nauczycielem Krzysztofem Opasem

 

Historyk, Krzysztof Opas opowiedział młodzieży o kampanii wrześniowej 1939 r., aresztowaniu i wywożeniu ludności polskiej do łagrów sowieckich, o tym, jak doszło do formowania się wojska polskiego w ZSRR oraz jaka była jego droga, aż do zakończenia wojny. Dzięki zdjęciom, oglądający wystawę mogli wczuć się w warunki, w jakich żyli w łagrach: jeńcy wojenni, internowani, więźniowie więzień i łagrów, pozostający pod śledztwem, zesłani osadnicy wojskowi, leśnicy oraz członkowie rodzin osób represjonowanych i wysiedlonych w 1939 r.

W 1941 r. na mocy amnestii zostali oni częściowo uwolnieni. Wielu wstąpiło w szeregi tworzącego się w Rosji wojska polskiego. Armia wraz z gen. Władysławem Andersem przeszła z Rosji m.in. przez Irak, Palestynę, Włochy, gdzie odbyła się jedna z najsłynniejszych bitew podczas II wojny światowej bitwa pod Monte Cassino. W 1946 r. przetransportowano ich do Wielkiej Brytanii. Wielu pozostało na emigracji i nigdy nie powrócili do Polski.

Na wystawę składały się zdjęcia z prywatnych zbiorów Pana Daniela Przeora, czytelnika Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta, którymi zechciał podzielić się z mieszkańcami gminy Ruda-Huta.

Nauczyciel omawia wystawę, obk stoją uczniowie, w tle wystawa

przegląd wydarzeń

 

 

bip glowna

 

 

 

Użytkowników:
2
Artykułów:
409
Odsłon artykułów:
340357