101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu 6 listopada 2019 r. w Hucie Kultury odbyła się uroczystość z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji na scenie wystąpili prelegenci: dr nauk humanistycznych Paweł Kiernikowski, który wygłosił wykład pt. "Gustaw Orlicz-Dreszer - dowódca chełmskiego okręgu wojskowego", następnie prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Odział w Chełmie Zbigniew Lubaszewski mówił o sytuacji na Ziemi Chełmskiej w latach 1918 - 1919, ostatni wykład pokazujący pierwsze lata po I wojnie światowej na terenie obecnej gminy Ruda-Huta zaprezentował regionalista Antoni Franecki. W niepodległościowy nastrój swoim śpiewem wprowadziły uczestników: zespół Akord z Rudy-Huty oraz zespół nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dorohusku pod przewodnictwem Haliny Mysakowskiej. Na zakończenie uroczystości wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie Dorota Sawicka wręczyła dyplom za zajęcie I miejsca w konkursie Dzień Patriotycznego Ubioru dla klasy 6 a.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: władze gminy Ruda-Huta, radni gminy, dyrektorzy i kierownicy jednostek, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie oraz mieszkańcy.

Uroczystość została zorganizowana we współpracy Biblioteki Publicznej Gminy Ruda-Huta i Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie.