Co kiedyś jadano czyli kuchnia Średniowiecza

8 maja 2018 r. odbyła się prelekcja pt. "Co kiedyś jadano?" połączona z pokazem przygotowywania ryby według średniowiecznej receptury.

Uczestnicy, pod wiatrakiem w Żalinie, wysłuchali z ust historyka Krzysztofa Opasa, wykładu na temat obyczajowości, wierzeń i tradycji średniowiecznych. Następnie udali się do domu kultury w Żalinie, gdzie odbył się pokaz kuchni w średniowieczu. Anna Nadolska przedstawiła w jaki sposób w średniowieczu przygotowywano rybę oraz jakie stosowano przyprawy, a Krzysztof Opas opowiedział co jedli biedni ludzie żyjący w tamtym okresie oraz czym żywiono się na dworach królewskich.

Organizatorami spotkania byli: Biblioteka Publiczna Gminy Ruda-Huta, Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Żalinie.