katalog omnis

Wycieczka do Lublina

 

23 stycznia 2017 r. dzieci i młodzież pojechały na wycieczkę do Lublina zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczną we współpracy z Zespołem Szkół w Rudzie-Hucie. Celem wycieczki było poznanie historii miasta oraz związanych z nim legend.  

 

 Po przyjeździe do Lublina uczestnicy spotkali się z przewodnikiem i rozpoczęli zwiedzanie najważniejszych miejsc, a więc: Zamku Lubelskiego z jego najstarszymi częściami: basztą oraz kaplicą Św. Trójcy, kamienic starego miasta, bram: grodzkiej i krakowskiej, kościoła i klasztoru zakonu Dominikanów oraz placu po Farze czyli miejsca, gdzie został zbudowany pierwszy w murach miasta kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Obecnie można ogladać makietę kościoła oraz rekonstrukcję jego fundamentów. Pani przewodnik opowiedziała o przepływajacych przez Lublin rzekach, m.in. o mało znanej, płynącej pod Aleją Tysiąclecia, Czechówce a także o legendach: o sądzie diabelskim, o kamieniu nieszczęścia, o ojcu Ruszlu.

Kolejną atrakcją uczestników wycieczki była Lubelska Trasa Podziemna. Liczy ona ok. 280 m i biegnie pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w. Lubelska Trasa Podziemna ma charakter turystyczno-edukacyjny. Pokazuje historię rozwoju przestrzennego Lublina przybliżają makiety ukazujące miasto od VIII w. n. e., poprzez średniowiecze i wiek XVI. W podziemiach znajdują się także dwie makiety przedstawiające dawne panoramy miasta: najstarszy widok Lublina z XVI w. i najbardziej znany widok z pierwszej połowy wieku XVII.
Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest, wzbogacona światłem i dźwiękiem,  ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina  z 1719. Wizualizacja została stworzona na podstawie obrazu znajdujacego się w kościele ojców dominikanów (będącego pamiątką owego pożaru) i archiwalnych źródeł pisanych. Dodatkową atrakcją podziemi była inscenizacja "Lubelskie opowieści wędrownego dziada".

Na zakończenie wycieczki każdy mógł zjeść obiad w Zamkowych Tarasach i kupić pamiątki.

 

 

przegląd wydarzeń

 

 

bip glowna

 

 

 

Użytkowników:
2
Artykułów:
415
Odsłon artykułów:
343481