Młodzież kontra Marta Fox

Ponad 50 osób zgromadzonych w Liceum w Ogólnokształcącym w Rudzie-Hucie słuchało opowieści Marty Fox o jej życiu, rodzinie, szkole i pracy oraz o początkach literackiej drogi, którą rozpoczęła dopiero w wieku 37 lat.
Autorka zaprezentowała kilka swoich wierszy, a także przeczytała fragment najnowszej książki „Iza buntowniczka”. Marta Fox mówi o sobie: ,,Jestem przede wszystkim poetką, nawet jeśli już nigdy nie napiszę żadnego wiersza”.
Jednak wśród czytelników znana jest głównie jako autorka powieści młodzieżowych. Porusza w nich problemy z jakimi boryka się współczesne młode pokolenie. Otwarcie mówi o emocjach, przeżyciach, które często kształtują osobowość młodego człowieka co rzutuje na jego dalsze życie. Niechciana ciąża, anoreksja, zawiedziona miłość czy chore ambicje rodziców- to wszystko Marta Fox nazywa po imieniu. Dlatego też okrzyknięto ją odważną pisarką młodzieżową. Sama autorka stwierdziła na spotkaniu, że jej powieści są przestrogą, a jednocześnie wsparciem dla młodych w pokonywaniu codziennych trudności. Jak fikcja literacka miesza się z realnym życiem dała odczuć opowiadając o swoim dojrzewaniu oraz relacjach jakie ma z córkami.

Pisarka bardzo dobrze porozumiewa się z młodzieżą. Można to było zauważyć podczas spotkania, kiedy w wyczerpujący sposób odpowiadała na pytania zadawane przez słuchaczy. Każde pytanie było dla niej ważne i zdawało się być szczególnym. A ciekawych i trudnych pytań od publiczności nie brakowało. Dowiedzieliśmy się na przykład że jej oryginalne nazwisko nie jest wcale pseudonimem, a także że nie napisała do tej pory żadnej piosenki dla swojego zięcia Piotra Kupichy. Największym sukcesem pisarki jest, jak się okazało, to że po wielu latach od zrobienia prawa jazdy wsiadła za kierownicę i zaczęła być kierowcą z prawdziwego zdarzenia.
Długa kolejka, która ustawiła się na zakończenie spotkania świadczy o dużym zainteresowaniu młodzieży jej literaturą i ujętym w niej sposobie postrzegania świata.
To ważne wydarzenia dla liceum i gminy odbyło się 27 września w ramach projektu ,,Dziennikarz Gminny” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Ruda-Huta, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Było to pierwsze z dwóch zaplanowanych w projekcie Biblioteki Publicznej, spotkań autorskich. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 12 października w LO. Gośćmi będą Marcin Meller i jego żona Anna Dziewit Meller.

Karolina Walczuk