katalog omnis

Spotkanie z Marcinem Wrońskim

Dzięki Instytutowi Książki oraz projektowi Dyskusyjnego Klubu Książki, możemy spotykać się ze znanymi i cenionymi pisarzami z całej Polski. 26 czerwca 2013 r. gościliśmy w Bibliotece Publicznej Gminy Ruda-Huta Marcina Wrońskiego, autora powieści kryminalnych retro o komisarzu Maciejewskim.

Autor opowiedział uczestnikom o drodze, jaką przebył od ukończenia studiów do momentu zostania pisarzem. Przekazał też wiele ciekawych sposobów pracy w zawodzie pisarza. Zaskoczeniem dla wszystkich był fakt robienia przez pisarza planu pracy, rozpisania wszystkich scen, bohaterów zdarzeń, jakie mają się znaleźć w książce i umieszczenie ich w tabeli. Pracujac w ten sposób autor może każdego dnia pisać sceny na jakie pozwala mu wena twórcza, humor danego dnia, nie tracąc przy tym czasu. Sposób pisania poszczególnych scen powoduje, że nie zatrzymuje się w jakimś ciągu pisania nie mając pomysłu na zakończenie, ale przechodzi do innej sceny. Na koniec łączy ze sobą wszystkie elementy.

Marcin Wroński opowiedział też o swojej fascynacji przedwojennym Lublinem, w którym rozgrywa się akcja wielu jego powieści. Ważnych i ciekawym elementem powieści jest też opis zdarzeń, miejsc, budynków, restauracji itp., które znajdowały się przed II wojną światową w Lublinie.

Marcin Wroński urodził się w 1972 r. w Lublinie. W latach 90. związany był z nurtem trzeciego obiegu. Publikował m.in. w artzinach Lampa i Iskra Boża, Mała Ulicznica, Brytan OD NOWA. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy, potem wydał mikropowieść pijacko-przygodową Obsesyjny motyw babiego lata. Tworzył piosenki i skecze dla swojego kabaretu Osoby o Nieustalonej Tożsamości. Uczył w szkole języka polskiego, pisał felietony, był dziennnikarzem radiowym.

Ostatnio na rynku wydawniczym pojawiają się jego powieści kryminalne, których bohaterem jest komisarz Maciejewski. Jeszcze w tym roku planowane jest wydanie kolejnej części.

przegląd wydarzeń

 

 

bip glowna

 

 

 

Użytkowników:
2
Artykułów:
416
Odsłon artykułów:
344218