Warsztaty flisackie w Rudce

"W przyrodę z tratwą" jest kolejnym projektem realizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Ruda-Huta we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gminy Ruda-Huta, finansowanym z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
Projekt rozpoczął się w październiku 2009 roku dwudniową konferencją przyrodniczą w Rudce.
W założeniach projektu na rok 2010 było przeprowadzenie dwudniowych warsztatów flisackich na rzece Uherka w Rudce. Odbyły się one 18-19 czerwca, a prowadził je Józef Tworek - Przewodnik Turystyki Kajakowej PTTK.
Zajęcia podzielone zostały na część teoretyczną i praktyczną.
Podczas części teoretycznej  uczestnicy dowiedzieli się jak zbudowany jest kajak, w jaki sposób bezpiecznie przeprowadzić spływ kajakowy, jakie są stowarzyszenia, kluby i odznaki związane z kajakarstwem, szlaki wodne oraz wszelkie uregulowanie prawne.  Tego dnia uczestnicy nauczyli się również wykonywać węzeł ratunkowy.
Natomiast część praktyczna odbyła się już na wodzie, gdzie uczestnicy nauczyli się  podstawowych manewrów przy pływaniu kajakiem, technik wiosłowania i pływania w szyku, jak również bezpiecznego wsiadania i wysiadania z kajaka.
W trakcie realizacji projektu trwały przygotowania do wydania mapy turystycznej gminy Ruda-Huta. Została ona wydana przez wydawnictwo TAWA z Chełma i zawiera wszystkie atrakcyjne miejsca, jakie warto zobaczyć w gminie Ruda-Huta, zabytki historyczne i walory przyrodnicze gminy. Ponadto na mapie znajdują się trasy szlaków rowerowych, pieszych, Poleski Szlak Konny, ścieżka przyrodniczo-historyczna “Bolko” i ścieżka przyrodnicza “Meandry Bugu”.