Promocja książki "W krainie Bolka..."

6 grudnia 2018 r. w sali narad przy ul. Targowej odbyła się promocja nowej publikacji, wydanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Ruda-Huta pt. „W krainie Bolka – legendy i opowiastki z Rudziemia”.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli prezentację ukazującą miejsca w gminie Ruda-Huta, zwiazane z treścią legend i opowieści. Potem uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie przeczytali fragmenty książki, które następnie zostały opatrzone komentarzami historycznymi przez regionalistę Antoniego Franeckiego oraz Andrzeja Niemca, należącego do Koła Literackiego „zza rudzianej ściany”.
Autorami publikacji są członkowie Koła Literackiego. Do zbioru weszły też legendy, które zostały napisane przez uczennice Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie, Kingę Anasiewicz oraz Monikę Ganczar, laureatki konkursu ogłoszonego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Ruda-Huta pn. „Dąb Bolko - odpocznij w cieniu legendy”. Ilustracje wykonała Anna Kruk, również uczenica tej szkoły.
Legendy i opowiastki oparte zostały na historiach przekazywanych ustnie przez mieszkańców gminy Ruda-Huta, z których najbardziej znana to opowieść o Bolesławie Chrobrym, odpoczywającym pod dębem Bolko podczas wyprawy na Kijów. Część z nich inspirowana była etymologią nazw miejscowości oraz postaciami żyjącymi niegdyś na tym terenie. Całość została utrzymana w konwencji baśniowo-legendowej i wydana z okazji obchodzonego w roku 2018 w gminie Ruda-Huta 1000-lecia pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie.
Organizatorami promocji byli: Biblioteka Publiczna Gminy Ruda-Huta, Szkoła Podstawowa w Rudzie-Hucie oraz Wydawnictwo TAWA Taurogiński Waldemar.