katalog mak

Nieczynne

Ogłoszenie

10 czerwca 2022 r. Biblioteka Publiczna

będzie nieczynna.

Zapraszamy na Targi Książki

w Chełmskiej Bibliotece Publicznej,

gdzie będą reprezentowane również

wydawnictwa Biblioteki w Rudzie-Hucie.

Nieczynne w piątek 7.01.2022

Ogłoszenie!

7 stycznia 2022 r. (piątek)

Biblioteka Publiczna

Gminy Ruda-Huta

będzie

NIECZYNNA!

Prenumerata czasopism

E-czasopisma:

 1. http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/0,0.html - internetowy serwis o zdrowiu
 2. https://fotogea.com/bezplatny-magazyn-fotogea/ - bezpłatny magazyn o fotografii i podróżach
 3. http://www.czas-seniora.pl/ - bezpłatne czasopismo dla seniorów
 4. https://glosseniora.pl/ - bezpłatne czasopismo dla seniorów
 5. http://www.tygodnik-rolniczy.pl/ - bezpłatny tygodnik dla rolników
 6. http://www.ww.media.pl/?page=Structure&id=1 - darmowy miesięcznik dla wędkarzy
 7. https://www.auto-swiat.pl/ - bezpłatne czasopismo dla fanów motoryzacji
 8. https://programistamag.pl/ - bezpłatny magazyn dla informatyków
 9. https://www.claudia.pl/ - bezpłatne czasopismo dla kobiet
 10. https://www.womenshealth.pl/welcome-page,Produkt_Roku_2019,12814 - darmowe czasopismo dla aktywnych kobiet
 11. https://polki.pl/magazyn.html - darmowe czasopismo dla kobiet
 12. http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/0,0.html?disableRedirects=true - darmowy kulinarny magazyn dla smakoszy
 13. https://milujciesie.org.pl/ - darmowe czasopismo religijne
 14. http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/echa-lesne/ - bezpłatny kwartalnik dla przyjaciół lasu

Dzienniki - wydanie elektroniczne:

 1. Dziennik Polski
 2. Expres Ilustrowany

Prasa - wydanie papierowe:

 1. Nowy Tydzień Chełmski
 2. Super Tydzień Chełmski
 3. Dobre rady
 4. Przepis na ogród
 5. Świat kobiety
 6. Poradnik smakosza
 7. Samo zdrowie

Prasa dla dzieci i młodzieży - wydanie papierowe:

 1. Handmade magazyn
 2. Supełkowe łamigłówki
 3. Wycinanki dla dzieci
 4. Kudłate maluchy
 5. Auta

Biblioteka wczoraj i dziś

W dniu 1 lipca 1955 roku powstała Gromadzka Biblioteka Publiczna w Rudzie Hucie która prowadziła Bronisława Królikowska. Zgromadzony ksiegozbiór pochodził z Gromadzkiej Biblioteki w Świerżach i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Chełmie. W świetlicy w Rudzie-Hucie, mieszczącej sie w starym, już obecnie nieistniejącym dworku, był punkt biblioteczny. To tam poczętkowo gromadziła się młodzież, powstawały koła teatralne i sportowe. Przy lampie naftowej można było zagrać w szachy i poczytać ciekawą książkę. Opiekunem świetlicy był w tym czasie Wacław Kędzierski. Według protokołu zdawczo-odbiorczego z dnia 30 listopada 1955 roku Wacław Kedzierski przekazał księgozbiór z punktu bibliotecznego do Gromadzkiej Biblioteki Publicznej. Z kwartalnego planu pracy z 1956 roku opracowanego przez Bronisławę Królikowską dowiadujemy się o założeniu punktów bibliotecznych w Jazikowie, Rudzie i Zarudniu, o współpracy z kołem teatralnym, o założeniu koła zespołu rolniczego. Powiększanie księgozbioru następowało w miarę zdobywania funduszów. Odbywały się indywidualne rozmowy z czytelnikami na temat przeczytanej książki, udzielano porad o wyborze książki. Współpraca z organizacjami masowymi dotyczyła kontaktu ze szkołą, z fabryką huty szkła Ruda Opalin, ZMW z Ligą Kobiet. Dzieci szkolne dostarczały książki do domów dla rodziców i rodzeństwa.
12 grudnia 1956 roku biblioteka została przekazana Bronisławie Szpanbruker. Księgozbiór liczyl 622 tomów i zgromadzony był w dwóch zamykanych szafach.

3 sierpnia 1959 roku bibliotekę przejęła Maria Brzozowska. Księgozbiór wzrósł do 1174 pozycji. Biblioteka wyposażona była w 3 regały, gablotkę, etazerkę, stół, 3 krzesła.
Maria Brzozowska dnia 30 sierpnia 1961 roku odeszła z pracy i przekazała majątek biblioteki, do chwili przyjęcia nowego pracownika, pracownikom Biblioteki Powiatowej w Chełmie.
Od 15 października 1961 roku pracę w bibliotece podjęła Czesława Lewicka i prowadziła ją najdłużej - 32 lata. Była jej kierownikiem. Drugim pracownikiem biblioteki od października 1982 roku została Zofia Jęczeń. Po odejścu na emeryturę Czesławy Lewickiej została kierownikiem i była nim do stycznia 2007 r. po czym odeszła na emeryturę. Od 2007 r. najpierw pełniącą obowiązki kierownika a następne dyrektorem biblioteki została Marta Kordas. 
Korzystnym okresem gromadzenia księgozbioru były lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Scentralizowany rynek wydawniczy i księgarski zapewniał bibliotekom wiele tytułów książek. W wyniku transformacji społeczno-ustrojowej po 1989, kiedy powstały biblioteki samorządowe, zakupy w naszej bibliotece zmalały do minimum. Obecnie staramy sie nadrobić zaległości, uzupełniając księgozbiór podręczny, pozycje z literatury pięknej i popularno-naukowej. Środki finansowe uzyskane bezpośrednio z Ministerstwa Kultury pozwalają na zakup większej ilości księgozbioru. Biblioteka jest dobrze zaopatrzona w lektury dla młodzieży uczącej się.
W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych organizowano liczne spotkania autorskie. Odwiedzili nas: Marian Reniak, Bogdan Bartnikowski, Wojciech Dworczak, Zdzisław Nowak, Krystyna Nepomucka, Bohdan Czeszko, Stefan Majchrowski, Wojciech Żukrowski, Zbigniew Branach, Julian Kawalec. Odwiedzali nas również aktorzy Estrady Lubelskiej Teatru Muzycznego: Ewa Tabaczewska, Świetlicka Anna i inni. Występy odbywały się w Klubach Rolników na terenie naszej gminy. Organizowano liczne Kiermasze Książki z okazji dożynek, akademii 1-majowych, przeglądów dorobków kultury, Konferencji Partyjnych. Biblioteka brała udział w konkursie Złoty Kłos i zajęła III miejsce w skali ogólnopolskiej. Podsumowanie konkursu bylo w Lipnie woj. mazowieckim.
Biblioteka kilkakrotnie przez te wszystkie lata zmieniała lokale. Na przestrzeni 50 lat funkcjonowała w 10 różnych pomieszczeniach. W obrębie naszej Gminy istniały 3 filie biblioteczne w Leśniczówce, w Rudce i Żalinie. Filia w Leśniczówce powstała 1 stycznia 1960 roku. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Chełmie przekazała księgozbiór liczący 1000 woluminów i dwa regały biblioteczne. Siedzibą była Szkoła Podstawowa w Leśniczówce a prowadził ją Wiktor Komszczyński, kierownik Szkoły. Pracowały w kolejności następujące osoby: Wiktor Komszczynski, Henryka Hudecka, Teresa Mazurek, Alicja Czapla, Zofia Jęczeń, Maria Borowska. 

Najaktywniejszymi czytelnikami w filii były dzieci i mlodzież ucząca się. Istniała ścisła współpraca ze Szkołą Podstawową. To własnie biblioteka, szkoła, jednostka straży pożarnej, Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Rolnika i Ruchu skupiały okoliczną młodzież, dzieci i gospodynie wiejskie.

Dzięki staraniom Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Chełmie w latach 1975-1990 utworzono na wsi 14 nowych bibliotek w tym dwie u nas, Filia w Rudce i Żalinie. Filia w Rudce powstała w 1988 roku i mieściła się w budynku byłej Szkoły Podstawowej, obsługiwały ją Małgorzata Pawluk, następnie Maria Tkaczuk. W roku 1994 powstala filia w Rudzie w Gminnym Ośrodku Kultury na bazie księgozbioru Rudki. Bibliotekę prowadziła Boguslawa Smal.

W 1988 roku powstała również Filia biblioteczna w Żalinie, którą prowadziła GraŻyna Stawarek, funkcjonowała krótko bo do końca 1990 roku. Księgozbiór przekazano Gminnej Bibliotece w Rudzie-Hucie.
W latach 1990-1993 na naszym terenie pojawił się bibliobus, który docierał raz w tygodniu do miejscowości odległych w Karolinowie, Żalinie, Gotówce.
Punkty biblioteczne, które powstawały już od 1956 roku, zlokalizowane były w następujących miejscowościach: Kazimierówka, Zarudnia, Jazików, Iłowa, Chromówka, Gdola, Ruda, Ruda Opalin, Rudka, Marynin, Poczekajka, Gotówka, Karolinów, Hniszów, Żalin.
Dążąc do rozwijania i zaspokajania różnych potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturowych społeczności lokalnej biblioteka realizowała wiele zadań, między innymi prowadziła punkt sprzedaży książek, wypożyczalnie kaset video. W przeszłości organizowano ogniska, kuligi do sąsiednich bibliotek, wycieczki krajoznawcze.
Dziś biblioteka funkcjonuje na mocy Uchwały Rady Gminy Ruda-Huta z dn. 30 października 2012 roku, Nr XXII/112/2012. Jest samorządową instytycją kultury działającą w obrębie krajowej sieci bibliotecznej, realizujującą zadania wynikające z ustawy o bibliotekach. Organizatorem jest Gmina Ruda-Huta.

Więcej artykułów…

 1. Zbiory Biblioteki

przegląd wydarzeń

 

 

bip glowna

 

 

 

Użytkowników:
2
Artykułów:
341
Odsłon artykułów:
258758